Libor Michálek je český politik, ekonom, ale také whistleblower, který je známý svým přísným postojem proti korupci, vyskytující se v českém politickém a ekonomickém sektoru. Michálek má za sebou bohatou ekonomickou a politickou kariéru na kterou se v tomto přehledu podíváme zblízka, ale také na jeho vliv na politickou scénu v České republice, zejména s ohledem na kauzy, které vnesl Michálek na světlo.
Život a kariéra
Stejně jako Sweet Bonanza recenze, také toto ohlédnutí za kariérou a životem Libora Michálka je plné zajímavých bezpečných adrenalinů a témat. Michálek se narodil v roce 1968 v Náchodě a vystudoval gymnázium v Přerově odtud se vydal na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a posléze Masarykovu univerzitu, kde změnil svůj směr do ekonomického sektoru, kde působil mnoho let.
Z pohledu jeho ekonomické kariéry se věnuje zejména v oblasti investování a působil například jako makléř ve Fondu národního majetku, který sloužil k technické realizaci rozhodnutí státní správy. Posléze působil na Ministerstvu financí a to v oblasti dohledu nad kapitálovým trhem nebo v Komisi pro cenné papíry jako ředitel odboru kolektivního investování.
Politická kariéra
Svou politickou kariéru zahajuje v plném proudu v roce 2012 a to v rámci své kandidatury do Senátu České republiky jako kandidát koalice Pirátů, Strany zelených a KDU-ČSL. Do senátu se dostává z prvního místa po senátních volbách, stal se tak 3. senátor za obvod č. 26 – Praha 2 mezi lety 2012 a 2018, následně jej nahradil Marek Hilšer.
Nejen to jak dostupné nebo výhodné budou pro hráče online automaty za penize může ovlivnit čtení novel v senátu. Během svého působení Mgr. Libor Michálek nejen hlasoval pro několik významných zákonů, ale také je předkládal. Mezi zákony, které Michálek svým hlasem v senátu podpořil spadají například následující novelizace, zákony nebo úpravy:
- Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o Evropském sociálním fondu plus (ESF+)
- Petice na podporu infrastrukturních projektů: - dálnice D49
- Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zavádí kosmický program Unie a Agentura Evropské unie pro kosmický program
- Balíček ke Společné zemědělské politice 2021 - 2027
- Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o zřízení evropské funkce investiční stabilizace
- Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí
Během svého působení v Senátu navrhl Libor Michálek více než 18 zákonů a novelizací, v rámci kterých se zaměřuje na politiku, která je mu velmi blízká a jsem spadá zejména politika ochrany životního prostředí, sociálního dění, a poté zejména boje proti korupci. Mezi jeho navrhované zákony spadají například následující v letech 2012 až 2018:
- Zákon o daních z příjmů - senátní návrh
- Zákon o regulaci reklamy - senátní návrh
- Zákon o svobodném přístupu k informacím - senátní návrh
- Zákon - změna výplaty sociálních dávek
- Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla
Boj proti korupci
Jedním z hlavních vlivů, kterým má Libor Michálek na Českou politiku a zároveň také českou ekonomiku, je jeho neurvalý boj proti korupci, který zároveň také ovlivnil jeho vlastní profesionální kariéru. Ačkoliv se prosazoval o mnohé změny v legislativě a během svého letitého působení v ekonomické sféře, jeho hlavní boj s korupcí se odehrál v roce 1996, kdy poprvé veřejně kritizuje privatizaci bank a následný únik financí z Národního fondu, kde působil a po oznámení přišel o svou pozici.
V roce 2010 proti korupci bojoval již v podobě trestního oznámení a to na nekalé jednání v rámci veřejné zakázky v hodnotě 3 miliard korun ve které se měly objevit úplatky v hodnotě až 1,5 miliard korun). V této době působil Libor Michálek jako ředitel Státního fondu životního prostředí, ze které byl tehdejším ministrem (Pavel Drobil) odvolán.
Korupční kauza, která se měla odehrávat na Ministerstvu životního prostředí se točila kolem úkonů, se kterými Michálek nesouhlasil a na základě pořízených nahrávek podal trestní řízení. V kauze mělo být po Michálkovi požadováno zřízení a manipulace fondu prostředků, jejichž výhod by využívalo financování ODS. Ministr Drobil následně pod tlakem opustil své místo ve vládě Petra Nečase, soud až o několik let později zbavil viny Knetiga na jehož usvědčení nebyly nahrávky podle soudu dostačující.
Ve spojení s jeho bojem proti korupci Libor Michálek získal hned dvě ocenění. První bylo peněžité v hodnotě 500 000 Kč a to od Nadačního fondu proti korupci v roce 2011. V tom samém roce mi bylo v Nadací Charty 77 udělena Cena Františka Kriegla za statečný boj proti korupci.
Se zaměřením na životní prostředí
Jedním z jeho mnoha zájmů se stalo také životní prostředí a jeho ochrana. V roce 2010 například působil ve Státním fondu životního prostředí České republiky jako zaměstnanec, o rok později již jako analytik. V této kariérní cestě pokračoval také jako senátor, kde hlasoval pro několik zákonů ve spojitosti s ochrannou životního prostředí, jako jsou Petice 'Ne ohrožení pitné vody pro 140 tisíc lidí' nebo Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí.
V roce 2010 poté figuroval jako ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky, z této funkce byl na základě ohlášení korupční kauzy odvolán Ministrem životního prostředí, který byl do kauzy nepřímo zapleten. Jeho působení zde bylo pod tlakem korupční kauzy, která neměla všeobecnou dohru na obžalované viníky.
Libor Michálek později v roce 2013 vydává knihu pod názvem „Zničte to, nebo to zničí vás“, kde se věnuje nejen slavné kauze, ale také praktikám korupce, které se vyskytují v politickém, podnikatelském a ekonomickém sektoru. Předmluvu ke knize napsal Jan Kraus. Dílo popisuje také dříve nezveřejněné skutečnosti v době, kdy kauza probíhala do soudního rozhodnutí práve v roce 2013, tedy několik let po odhalení samotné korupce na ministerstvu.
Mgr. Libor Michálek v současnosti
Jeho aktivní politická kariéra v současné době není zcela známá, nicméně v roce 2022 projevil zájem o kandidaturu na prezidenta ve volbách pro rok 2023. Pro tu je nutné nasbírat 50 tisíc podpisů a Michálek nakonec kandidaturu nepodal a voleb se nezúčastnil. Zůstává jasné, že jeho neurvalý boj o prosazení protikorupčních zásad nevytváří jednoduchou cestu českou politickou scénou. Libor Michálek je předním ekonomem s dlouholetou praxí z oboru, včetně svého působení ve Světové bance, kde působil jako konzultant.