Zahrada slouží v mnoha rodinách zejména k rekreaci a relaxu. Mnoho rodin si díky jejich využití může zahrát například deskové hry nebo trávit čas v pohodlí své zahrady. Zatímco parta přátel může altány využít například ke hraní hry poker o reálné peníze, ve kterém je nutné si nastavit správný minimalni vklad casino, abyste si užili mnoho zábavy, výher a zároveň neriskovali příliš mnoho svého kapitálu.
V tomto článku si altány a stany blíže představíme a sdělíme vám, s jakými typy se budete moci setkat. Pojďme na to.
Sezónní altány vs celoroční altány
Podle způsoby, pomocí kterého si přejeme altány využívat, je dělíme na dvě základní skupiny:
- Celoroční altány
- Sezónní altány
Pojďme si nyní představit každou z těchto skupin a uvést hlavní výhody a nevýhody, se kterými se můžete u těchto produktů setkat.
Sezónní altány
Sezónní altány mají zpravidla jednodušší konstrukci a slouží převážně k užití během letních teplých měsíců. Hodí se skvěle pro zahradní události nebo třeba svatby, které jsou pořádány v létě.
Výhody sezónních stanů
- Díky jednoduché konstrukci je možné snadno je postavit
- Altány mají nízkou hmotnost, přičemž je taktéž snadné je transportovat
- Nízká pořizovací cena díky snazší konstrukci
Nevýhody sezónních stanů
- Nejsou tak odolné vůči větru a dešti
- Mohou mít poměrně krátkou životnost oproti celoročním stanům
Celoroční altány
Na druhou stranu celoroční altány jsou zpravidla vyrobeny z odolné oceli nebo dřeva, přičemž využívat je lze po celý rok.
Výhody sezónních stanů
- Jednou z největších výhod lze označit vysokou odolnost
- Dlouhá životnost
- Skvělá stabilita i během silných větrů
- Pro někoho lepší a příjemnější vzhled
Nevýhody sezónních stanů
- Díky složitější konstrukci se může jednat o náročnější instalaci
- Zpravidla vyšší pořizovací cena než u sezónních altánů
- Není možné přemístit
Vlastnosti altánů a stanů
Před výběrem altánu je důležité se porozhlédnout po jejich vlastnostech, které u nich následně naleznete. K dispozici jsou volby materiálu, konstrukce, kvality plachtoviny nebo různého praktického příslušenství.
Pojďme se nyní podívat blíže na různé typy materiálu. K dispozici u celoročních altánů jsou:
- Hliníková konstrukce: Tato konstrukce se užívá při sezónních altánech, u kterých je důležitá nízká hmotnost. Velkou výhodou hliníku je jeho odolnost vůči korozi. Jako nevýhodu je poté možné označit sklon k ohýbání, jelikož hliník spadá mezi poměrně měkké prvky.
- Ocelová konstrukce: Konstrukce má vyšší hmotnost, nicméně to kompenzuje především vyšší odolností a pevností tohoto materiálu. Používá se především u sezónních altánů.
- Dřevěná konstrukce: Dřevěná konstrukce se využívá u celoročních altánů, přičemž celá konstrukce se upevňuje k podloží.
- Nejčastěji se využívá měkké dřevo jako borovice či smrk, což poté zaručuje také odolnost a příjemný přírodní vzhled. Jednou z nejvýznamnějších nevýhod poté může být vyšší náročnost údržby.
Abychom si představili také sezónní altány, u nich naleznete dva typy konstrukcí:
- Trubková konstrukce: Trubková konstrukce disponuje nižší odolností, jelikož trubky jsou zpravidla z hliníku nebo plechu.
- To však znamená také nižší hmotnost a nízké pořizovací náklady.
- Nůžková konstrukce: Nůžková konstrukce je odolnější díky spojům, nicméně na druhou stranu je cena o něco vyšší.
Při výběru altánů je tak možné si vybrat přesně takový, který sedí vašim možnostem a preferencím. Ať budete chtít pořádat pravidelné menší párty na zahradě, nebo se chystáte na pořádnou rodinnou oslavu, altány jsou k dispozici v mnoha různých provedeních a velikostech.
Odolnost plachty
Podle hmotnosti lze taktéž vybírat různě odolnou plachtu, která poté přežije různé typy počasí.
K dispozici tak jsou například plachty s touto gramáží:
- 110 g/m² - Plachta s touto gramáží se vyznačuje nízkou odolností a nízkou pořizovací cenou. Na druhou stranu však může při silném dešti propouštět.
- 270 g/m² - Střední gramáž se střední odolností, která je poté vhodná i pro silnější deště.
- 500 g/m² - Nakonec ta nejsilnější plachta, která přečká i velké bouřky a vodu do vnitřku altánu nepropustí.
Co se týče celoročních altánů, ty jsou zpravidla osazeny pevnou střechou v podobě lepenky nebo asfaltové šindele.
K dispozici bývají také stínící plachty, které jsou velmi levné a které mohou skvěle zastoupit funkci altánu.
Ceny altánů
Přesouváme se k samotným cenám, se kterými se budete moci u pořizování altánů setkat. Záleží na vašich preferencích a finančních možnostech, nicméně zpravidla není tím nejlepším řešením pořizovat si tu nejlevnější variantu. Na druhou stranu v případě, že nechcete altán využívat často a má sloužit pouze jako chvilkové místo pro občasné posezení, i levné varianty mohou tomuto účelu skvěle posloužit.
Zpravidla se budete moci setkat s cenami od pár stovek za stínící plachty až po statisíce korun za velké a pevné haly. Stínící plachty mohou skvěle posloužit jako základní krycí plocha před slunečními paprsky například pro zavěšené hamaky nebo jednoduché posezení. Abychom vám přiblížili cenu tradičního zahradního altánů, většinou se setkáte s cenovkou okolo několika tisíc korun.
Příslušenství ke altánům
Společně s altány se mohou uživatelé setkat také s různým příslušenstvím, pomocí kterého mohou své altány vylepšit nebo doplnit. Mezi nejběžnější příslušenství se řadí například:
- bočnice
- moskytiéra
- náhradní díly
Bočnice představují boční díly altánu nebo stanu. Mají za úkol chránit proti větru či dešti a je možné je zpravidla nakoupit jako doplněk. U některých stanů taktéž bývají součástí balení, nicméně to si doporučujeme vždy detailně přečíst, abyste přesně věděli, co daný stan obsahuje.
Moskytiéra se skvěle hodí pro večerní posezení uvnitř stanu nebo altánu, jelikož chrání před všemi druhy hmyzu. Nebudou vás tak otravovat všudypřítomní komáři, ale také například mouchy, které často mohou znečišťovat připravené pokrmy.
A na posledním místě jsou přirozeně náhradní díly, které můžete nalézt přímo v balení se stanem nebo které je možné si doobjednat. Co se týče konstrukce, náhradní díly jsou zpravidla v nějakém rozsahu součástí balení, nicméně pro větší kusy jako například celé plachty bude nutné si je pořídit znovu.
Uložení zahradních stanů
V případě sezónních konstrukcí při příchodu zimy nebo nepříznivých podmínek je vhodné mít vymyšlené místo, kam případně stan nebo altán schováte. K tomu mohou skvěle posloužit zahradní kovové, plastové nebo dřevěné domky. Jednoduše konstrukci altánu nebo stanu složíte a schováte do nejlépe na pevno umístěného zahradního domku.
Zahradní domky by poté měly být vodotěsné a na pevno připevněné, zejména u menších staveb. Zahradní domky pak mohou sloužit k účelům uchovávání nářadí, sportovních pomůcek nebo třeba jako místo pro případné grilování nebo přespání.