Prezidentské milosti jsou vždy hořlavým tématem, které probouzí mnohé vášně. Jedná se o jednu z pravomocí prezidenta České republiky, která je v každém volebním období velkým tématem a zároveň také vede k mnoha diskuzím ve společnosti, ale také na politické scéně. Právě prezidentskými milostmi je inspirován snímek Václav, který patří mezi oceněné české filmy novodobé kinematografie a na který se zaměříme v tomto přehledném článku.
Inspirace a filmování
Vřelé přijetí diváky vyplývá také z toho, že se jedná o snímek inspirovaný skutečnou událostí a to na základě prezidentských milostí, které uděloval prezident Václav Havel v letech svého působení na hradě v době mezi roky 1992 - 2003. Příběh obyčejného člověka je pro diváky vždy velmi zajímavý, Václav, který je Hlavní postavou tohoto příběhu je duševně nemocným mužem, který ještě ve svých 40 letech žije se svou maminkou a pracuje v JZD. Hned od počátku filmu a ve velmi komediálně srdcerovoucím pojetí Ivana Trojana se divák zamiluje do prostého a přesto zajímavého obyčejného člověka.
Jeho příběh zavede diváka do zcela všední české rodiny 90. let, ve které žije Václav se svojí maminkou a má komplikovaný vztah se svým bratrem Františkem. Jakmile se Václav zamiluje do Františkovi dívky, celý příběh se ještě více zkomplikuje a pod nátlakem všech emocí Václav vystřelí na svého bratra a dostává se do vězení, kde je vystaven násilí, šikaně a nátlaku. Právě to v jeho příběhu vede k omilostnění ze straně prezidenta.
Toto komediální drama s režie Jana Vejdělka bylo uvedeno do českých kin v roce 2007 a získalo si hned několik ocenění a to nejen ze strany diváků, ale také kritiky, která ocenila zaměření se na postavy které nejsou na velkém plátně zcela běžné a není jim ponechán takový prostor, jaký si zaslouží a to také s ohledem na jejich místo ve společnosti. Je tak možné se skvěle bavit nejen přes poker online za peníze, ale také u snímku Václav, který může být skvělým důvodem krátkého 100 minutového odpočinku od her.
V hlavní roli Ivan Trojan
Hlavním tahounem tohoto snímku je divácký oblíbený a kritiky oceňovaný český herec Ivan Trojan, který se zmocnil své role natolik dobře, že mu získala Českého Lva za nejlepší herecký výkon. Tento oceňovaný herec je několikanásobným držitelem Českého lva, ale také dvojnásobným držitelem Ceny české kritiky.
Kromě snímku Václav patří mezi oblíbené filmy tohoto herce také snímky Ve Stínu, Hořící Keř, Šarlatán, Alois Nebel, Anděl Páně nebo Příběhy obyčejného šílenství. Trojan působí velmi často také na divadle a jeho kariéra zahrnuje také scénáře, například divadelní hru Černá díra.
Tvůrci, autoři a herci
Autorem filmu je český oceňovaný režisér Jiří Vejdělek, který má na svém kontě více než desítku snímků a celou řadu titulů ze seriálové tvorby. Jeho velmi často lidské příběhy nezapomínají na důležitost smíchu a kombinuje tak v mnoha případech drama a komedie, tak jako je tomu také ve filmu Václav. Mezi jeho přední díla dále spadají:
- Václav
- Ženy v pokušení
- Účastníci zájezdu
- Roaming
- Aristokratka ve varu
Dalším z tvůrců tohoto filmu je scénárista Marek Epstain, který na scénáři k filmu pracoval spolu s jeho režisérem. Tento absolvent scenáristiky z FAMU je dalším úspěšným umělcem v české kinematografii, který je držitelem hned několika ocenění za nejlepší scénář, včetně Českého lva nebo cen za nejlepší scénář pro film Šarlatán z mezinárodní scény (Shanghai International Film Festival a Polish Film Awards). Mezi jeho přední scénáře spadají:
- Šarlatán
- Ve Stínu
- Klec
- Osmy
- Ryna
- Anděl Páně 2
Také další herecké obsazení v tomto snímku je pro diváky velmi zajímavé. Bratra Františka si zahrál herec Jan Budař (Šarlatán, Anthropoid, Lidice), václavovu maminku si zahrála slovenská herečka Emília Vášáryová (Pelíšky, Masaryk, Eva Nová), franiškovu manželku Majku ztvárnila česká herečka a pedagožka Petra Špalková (Krajina ve Stínu, Sluneční Stát, Kolja).
Tím však toto bohaté obsazení nekončí, ve filmu je možné očekávat také herce, jako jsou Jiří Lábus, Gregor Bauer, Zuzana Kronerová, Martin Pechlát nebo Soňa Norisová a další. Kamery se ujal Jakub Šimůnek (Úsměvy smutných mužů, Roaming, Město) a hudbu k filmu složil český umělec Jan P. Muchow (Jedna ruka netleská, Ve stínu, Okresní Přebor).
Ocenění a kritika
Existuje nejedno nejlepší německé online casino, které oceňují hráči a filmoví nadšenci také do hazardních her nebo běžných a přesto poutavých příběhů, jako je právě snímek Václav. Podívejme se, jak si tohoto filmu cenila kritika a česká filmová obec.
Film si velmi rychle získal své uznání nejen v rámci české kotliny, ale také na mezinárodním filmovém festivalu v Šanghaji. Kromě několika cen má na svém kontě několik dalších ocenění a to za nejlepší film, nejlepší scénář a nejlepší hudbu. Mezi získané ceny poté patří:
- Nejlepší herec - Ivan Trojan získal Českého lva v roce 2007
- Nejlepší vedlejší herec - Jan Budař získal Českého lva v roce 2007
- Nejlepší herečka - Emília Vášáryová získala ocenění Shanghai International Film Festival 2008
- Nejlepší scénář - Marek Epstein získal ocenění Shanghai International Film Festival 2008
Milosti v České republice
Milost je v rámci českého zákoníku součástí trestního práva a tato pravomoc se napříč tím, kdo byl v dané době prezidentem České republiky posouvá mezi kanceláří prezidenta republiky a ministrem spravedlnosti. Zatímco Václav Havel tuto pravomoc převedl v roce 1994 na ministra spravedlnosti, Václav Klaus jí opět vrátil na Pražský hrad. Stejná proměna byla provedena mezi dalšími dvěma hlavami státu, kdy Miloš Zeman opět vrátil tuto pravomoc ministru spravedlnosti a nově zvolený Petr Pavel jí opět vrátil na Pražský hrad.
Zatím největší počet milostí byl udělen za prezidenta Václava Havla - během jeho dvou zvolených období bylo uděleno více než 800 milostí, o několik stovek méně jich předal Václav Klaus a to více než 400. Miloš Zeman za svá dvě období předal 26 milostí. Jedná se o část trestního práva, která může zastavit stíhání nebo zcela zahladit odsouzení, a to například v případech vážných problémů nebo selhání justice.
Dopady filmu Václav
Václav si získal své ocenění na zahraničním scéně, zejména festivalových filmů, také díky tomu, že se dívá na pohledy problematiky duševně chorých nebo narušených jedinců ve společnosti, kteří jsou velmi často přehlíženi a to zejména z pohledu jejich práv a místa ve společnosti. Tento film se na tuto problematiku dívá hned z několika pohledů a to nejen trestního práva, ale také zaměstnání nebo justičního práva, které nesmí být v tomto případě opomíjeno.